Sheavõi ehk Aafrika kuld

Mis on sheavõi?

Sheavõi on rikkalik rasv, mida toodetakse Aafrika sheapuu (Butyrospermum parkii või Vitellaria paradoxa) pähklitest. Sheapuud on põlised puud Aafrikas ja ühelgi teisel mandril nad ei kasva. Oma rikkaliku rasvhapeteprofiili ja teiste toitainete sisalduse tõttu on sheavõi hinnatud nahahooldustoode. Sheavõi rasvhapete kooslus on järgmine: olehape (40-48%), steariinhape (40-48%), linoolhape (4-7%) ning palmitiinhape (2-4%). Sheavõi mõjub nahale hooldavalt ja toitvalt, sest sisaldab vajalikke rasvhappeid, vitamiine, steroole ning teisi bioaktiivseid toitaineid. Kuna sheavõis moodustavad nn. seebistumatud komponendid märkimisväärselt suurema osa kui enamikes teistes õlides ja rasvades, on sheavõi nahka hooldavad omadused suuremad enamikest teistest. Mõningatel sheavõis leiduvatel keemilistel ühenditel on avastatud ka põletikuvastaseid omadusi. Samuti on leitud, et sheavõi pakub mõningal määral kaitset ka UV-kiirte eest. 

Sheavõid ehk Aafrika kullaks kutsutud külluslikku rasva saadakse Aafrika sheapuu pähklitest. Sheapuu teeb ainulaadseks see, et neid leidubki vaid Aafrikas ning sheavõi on seega Aafrika mandrile ka väga oluliseks kohalikuks tooraineks ning otse loomulikult on seda mainitud peaaegu kõikides Aafrika ajaloost kõnelevates dokumentides. See väärtuslik loodussaadus on alati mänginud tähtsat rolli Musta Mandri farmakoloogias. Juba Kleopatra olevat kosmeetilisteks protseduurideks kasutanud muuhulgas sheavõid. Tänapäeval tarbitakse sheavõid näiteks Ghanas naha hooldamiseks ja kaitsmiseks kuiva Harmattani hooajal. Nigeerias kasutatakse sheavõid sinusiidi ja ninakinnisuse leevendamiseks. Sheavõi on kõigele lisaks ka söödav, paljudes Aafrika piirkondades kasutatakse seda toiduainena, kuna tegemist on täisnaturaalse söödava pähklivõiga! 

Sheavõi omadused 

Eelkõige on sheavõi ikkagi väga hinnatud nahahooldustoode, kuna selles sisaldub rikkalikult rasvhappeid ja teisi väärtuslikke toitaineid (vitamiinid A, E, F). Sheavõi mõjub nahale hooldavalt ja toitvalt, sest sisaldab vajalikke rasvhappeid, vitamiine, steroole ning teisi bioaktiivseid toitaineid. Tähelepanuväärne on ka see, et võrreldes teiste õlide ja rasvadega on sheavõi nahka hooldavad omadused suuremad, kuna sheavõis moodustavad nn seebistamatud komponendid tunduvalt märkimisväärsema osa kui teistes analoogsetes nahahooldustoodetes. Sheavõi superomadused aga sellega ei lõppe: mõningatel sheavõis leiduvatel keemilistel ühenditel on avastatud ka põletikuvastaseid omadusi ja samuti pakub sheavõi teatavat kaitset UV-kiirte eest. Sheavõi mängib olulist rolli nii juukse kui nahahoolduses.